Barika

Chinon AOC

 

Region/kraj: 

Dolina Loary, Francja

Rodzaj: 

Apelacja gminna klasy AOC (Appellations d’Origine Contrôlée).

Położenie: 

Chinon AOC leży na tereni gminy o tej samej nazwie w departamencie Indre-et-Loire, w regionie Centre-Val de Loire we Francji.

Geografia: 

Gmina Chinon znajduje się w samym sercu doliny Loary, 47 km na południowy zachód od Tours i 305 km na południowy zachód od Paryża. Rozciąga się na obu brzegach rzeki Vienne. Winnice Chinon AOC pokrywają stosunkowo strome brzegi Vienne, a także mniej strome zbocza biegnące na północ od wzgórz nad Chinon do Loary.

Szczepy: 

Czerwone:
  • cabernet franc
  • cabernet sauvignon (szczep dopuszczony do 25% objętość wina Chinon AOC)

Gleby: 

Winnice składają się prawie w całości z piachu erozyjnego i żwirów na dość twardych wapieniach. W stronę Loary wapienie ustępują jurajskiej skale.

Inne: 

Potencjał starzenia przy dobrych rocznikach wynosi około 10 lat.
Wina Chinon AOC są wytrawne, czerwone lub różowe, wytwarzne ze szczepu cabernet franc. Mogą posiadać domieszkę odmiany cabernet sauvignon do 25% objętości. Zazwyczaj są to młode wina, lekkie do średnich, z dominującymi nutami czarnej porzeczki. Wina pochodzące z bardziej stromych, skalistych obszarów wzdłuż wzgórz, które oddzielają Loarę od Vienne, są bardziej garbnikowe, mnieralne i złożone. Wina te, w miarę starzenia, mają tendencję do tworzenia aksamitnej głębi aromatów przyprawowych. Wina Chinon AOC idealnie pasują do jedzenia a swoją świeżością podkreślają smak potraw.
(0)