Barika

Manduria DOP

 

Region/kraj: 

Apulia, Włochy

Rodzaj: 

Manduria DOP to apelacja klasy Denominazione di Origine Protetta i oznacza kontrolowany obszar pochodzenia wina.

Położenie: 

Manduria to miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Apulia, w prowincji Taranto. Położona 35 kilomterów na wschód od Taranto i 14 kilometrów na północ od wybrzeża.

Wino Primitivo di Manduria DOP wytwarza się w prowincjach Brindisi i Taranto.

Szczepy: 

Czerwone

  • primitivo

Klimat: 

Strefia klimatyczna podzwrotnikowa, odmiana śródziemnomorska.

Historia: 

Tradycja wytwarzania wina z tego szczepu sięga na pewno kilku wieków. Z przeprowadzonych badań genetycznych wynika, że winorośl ta jest podobna do kalifornijskiego zinfadela i podejrzewa się również, że szczep może pochodzić ze starożytnej Grecji. Kiedyś szczep ten był używany do mieszanek przy wytwarzaniu innych win, by wzmocnić ich smak i nadać głębię. Mocne smaki śliwek, czeronych, dojrzałych owoców i przypraw w nieco rustikalnym towarzystwie wraz z wysoką zawartością alkoholu, są cechą charkterystyczną primitivo.

Obecnie w regionie Manduria jest to najbardziej popularny szczep, a wina oznaczone Primitivo di Manduria DOP należą do win wysokojakościowych, w pełni oddających charkter szczepu, regionu i klimatu.

Inne: 

Denominazione Origine Protetta - chroniona nazwa pochodzenia, lepiej znana pod akronimem DOP, jest znakiem prawnej ochrony nazwy żywności, nadanej przez Unię Europejską, której szczególne cechy jakościowe zależą zasadniczo lub wyłącznie od terytorium, na którym została wyprodukowana.

Przy nadawaniu oznaczenia DOP uwzględnia się środowisko geograficzne, które obejmuje zarówno czynniki naturalne (klimat, cechy środowiskowe), jak i czynniki ludzkie (techniki produkcji przekazywane z upływem czasu, kunszt, know-how) oraz tradycję, które razem pozwalają uzyskać niepowtarzalny produkt.

Aby produkt był oznaczony jako DOP, etapy produkcji i przetwarzania muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym na przykład w Mandurii. Wytwórcy produktów klasy DOP, muszą przestrzegać ścisłych zasad produkcji ustalonych w specyfikacji produkcji. Zgodność z tymi zasadami gwarantuje określony organ kontrolny.

(0)