Barika

Veneto IGT

 

Region/kraj: 

Wenecja Euganejska, Włochy
Indicazione Geografica Tipica, w skrócie IGT lub IGP (Indicazione Geografica Protetta - IGP), jest określeniem klasy wina i oznacza jakościowe wino włoskie. Odpowiada to niemieckiemu Landweinowi i francuskiemu Vin de Pays. IGT zostało wprowadzone ustawą nr 164 z 10 lutego 1992 roku. Wina mogą mieć na etykiecie nazwę geograficzną połączoną z odmianą winogron i oznacza to, że winnica stosuje się do ogólnych zasad uprawy i produkcji wina obowiązujących na obszarze regionu Veneto (przepisy lokalne).

Wraz z nowym rozporządzeniem UE w sprawie rynku wina z 2009 r. nazwa pochodzenia wina została znormalizowana zgodnie z prawem żywnościowym, a dla wina gruntowego przyjęto klasyfikację CHIS (chronione oznaczenie geograficzne).

We Włoszech mają więc obowiązywać wytyczne UE, a co za tym idzie zmiana z IGT na IGP - Indicazione Geografica Protetta (IGP). Jednak Włochy nadal zezwalają na wykorzystanie starych informacji krajowych obok nowych unijnych nazw.

Wina gatunkowe IGT i IGP mają przewagę nad prostym winem stołowym (Vino da tavola). W skali jakości wina IGT/IGP mieszczą się między winem stołowym i winami klasy DOC (Denominazione di Origine Controllata) i DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Nie jest to jednak regułą. Niektóre bardzo dobre wina z uznanych regionów są sprzedawane jako IGT/IGP, np. jeśli zawierają odmiany, które nie są wymieniane w tradycyjnych przepisach lokalnych DOC czy DOCG, gdzie obowiązują ścisłe regulacje dotyczące właśnie odmian winorośli, sposobu uprawy, produkcji czy też etykietowania. W niektórych przypadkach wina wysokiej jakości są sprzedawane jako IGT/IGP, dotyczy to np. tzw. Super Toscan. Ogromne ma też zanaczenie wielkość winnicy, jej polityka jakośći i wielkość produkcji. Uznane winnice nie pozwolą sobie na sprzedaż swoich win do międzynarodowcy sieci supermarketów.

We francuskojęzycznej części Valle d'Aosta nazwa IGT może zostać zastąpiona przez francuskie oznaczenie Vin de pays, a we włoskiej, niemieckojęzycznej części Południowego Tyrolu przez Landwein.
(0)