Barika

Alamos Bodegas Catena

Źródło: alamoswines.com

 

Region i kraj: 

Argentyna, Mendoza

 

W 1902 roku włoski imigrant Nicolás Catena założył swoją pierwszą winnicę w Argentynie, w prowincji Mendoza. Alamos jest jedną z niewielu argentyńskich firm winiarskich, która pozostała pod kontrolą rodziny i nadal znajduje się w argentyńskich rękach. Fakt ten nabiera szczególnego znaczenia w obliczu wydarzeń, które w efekcie doprowadziły do bankructwa Argentyny na początku XXI wieku, a ogromna część winnic została wykupiona przez zagranicznych inwestorów.

Obecnie firmą kieruje już trzecie pokolenie rodziny Catena. Właściciele uważani są za pionierów dobrego wina z Argentyny, a sam Nicolás jest uznawany za producenta, który zrewolucjonizował zarządzanie winnicą, jednocześnie uzyskując świetną jakość wina. Jako pierwszy w Argentynie ustalił wysokie standardy uprawy winorośli i produkcji wina, obowiązujące do dzisiaj. Swoją "rewolucję" rozpoczął w 1980 roku, a w 1992 uznany został za pioniera wysokościowej uprawy malbeca (powyżej 1000 m n.p.m.). Dzięki Nicolasowi wina z Argentyny do dzisiaj otrzymują entuzjastyczne recenzje i nagrody na całym świecie. Tym samym udowodnił, że uprawa w dolinach i na zboczach Andów jest możliwa, a wina stamtąd mają niepowtarzalny smak i aromat. Wyjątkowy andyjski terroir (siedlisko) charakteryzuje się większą ekspozycją na słońce, a winogrona tam uprawiane zawierają więcej przeciwutleniaczy niż te uprawiane na terenach nizinnych. Mają też działanie przeciwwirusowe, neuroprotekcyjne, antyejdżingowe oraz przeciwzapalne. Wysokie położenie winnic zwiększa też w winogronach zawartości polifenoli, które to z kolei chronią przed chorobami serca i obniżają ryzyko zawału.

Do równie udanych, wykwintnych i eleganckich win jak malbec należy zaliczyć również wina ze szczepu cabernet sauvignon. Jego uprawy świetnie przyjęły się tamtejszym klimacie, a samo wino wpisało się już w kanon win Alamos Bodegas Catena, otrzymując wysokie noty w prestiżowych konkursach winiarskich.

Rodzina dysponuje parcelami: Villa Bastías, Tupungato, Agrelo, Lujan de Cuyo, Lunlunta, Maipu, Gualtallary, Tupungato, La Consulta i San Carlos zlokalizowanymi, na wysokości od 1000 do 2500 m n.p.m.

 

Źródło: 

winedirect.co.uk
(0)