Barika

Baby Doll

Źródło: babydollwines.co.nz

 

Region i kraj: 

Marlborough, Nowa Zelandia

 

Najlepszymi winnymi regionami Nowej Zelandii są Marlborough i Central Otago, znajdujące się na Wyspie Południowej zwanej przez miejscowych Łódź Maui lub Wody Szmaragdów. Stamtąd pochodzą wina Baby Doll, które są nową samodzielną inicjatywą winnicy Yealands. Nazwa Baby Doll wzięła się od rasy małych owieczek, które swobodnie biegają po winnicy. Owieczki te są zbyt małe, żeby podgryzać winogrona, ale za to są bardzo zaangażowane w wyjadanie trawy i chwastów spomiędzy krzewów winorośli. W ten niezwykły sposób winnica Baby Doll stała się winnicą na wskroś ekologiczną, w której nie stosuje się pestycydów ani innych środków chemicznych.

Region Marlborough położony jest na wspomnianej Wyspie Południowej, pomiędzy Morzem Tasmana a Oceanem Spokojnym. Od Wyspy Północnej dzieli go cieśnina Cooka, co sprawia, że mikroklimat w tym rejonie jest unikalny. To jeden z najbardziej nasłonecznionych i suchych obszarów Nowej Zelandii, a chłodne noce sprzyjają ukształtowaniu świeżego i naturalnego smaku, z dobrym poziomem kwasowości w gronach sauvignon blanc. Wszystkie zalety: położenie, mikroklimat, gleba i oczywiście małe owieczki przyczyniły się do produkcji tych wyjątkowych win.

Kolejnym regionem, w którym swoje parcele ma winnica Baby Doll jest Central Otago, znajdujący się na 45 stopniu szerokości geograficznej południowej i będący najbardziej wysuniętym na południe obszarem uprawy winorośli na świecie. Nasadzenia znajdują się na wysokości około 300 m n.p.m., na piętrach polodowcowych dolin. Lokalizacja w Central Otago daje szeroki zakres temperatur dziennych i sezonowych. Po gorącym, suchym lecie i krótkiej, chłodnej acz słonecznej jesieni, następuje wyjątkowo mroźna zima z dużą ilością opadów śniegu. Te skrajności klimatyczne, w połączeniu z unikatowym terroir (siedlisko), pomagają w stworzeniu szczególnie intensywnego pinot noir, cenionego na całym świecie za doskonałą jakość i wyrazisty smak.

Yealands Family Wines i należąca do niej winnica Baby Doll, uzyskały tytuł najlepszego producenta wina w Nowej Zelandii w 2014 roku (NZ Wine Producer Of The Year w konkursie International Wine & Spirit Competition).

 

Źródło: 

www.babydollwines.co.nz
(0)