Barika

Bocelli

Źródło: bocellifamilywines.com

 

Region i kraj: 

Toskania, Włochy

 

Korzenie winnicy rodziny Bocelli sięgają roku 1730, kiedy to Bartolomeo Bocelli, dysponując tylko niewielką posiadłością w Toskanii, rozpoczął uprawę oliwek, zbóż i oczywiście winogron. Przez kilkanaście pokoleń rodzina zajmowała się uprawą roli, poświęcając czas i życie, by dbać o ziemię i tradycję. Dlatego dzisiaj z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że członkowie rodziny są solą tej ziemi.

W 1930 roku Alcide Bocelli podjął decyzję o rozszerzeniu i modernizacji winnicy. Praca nad ulepszeniem metod uprawy winorośli i produkcji najlepszych win okazała się wyzwaniem dla kolejnych pokoleń. Była kontynuowana przez syna Alcide, Alessandro i jego żonę Edi, a następnie przez braci Alberto i Andrea Bocelli, obecnych właścieli winnicy.

W historii rodziny zawiera się sympatyczna tradycja nadawania kolejnym potomkom imion na literę A. Zapoczątkował ją dziadek Alcide, posługujący się swoimi inicjałami AB, między innymi przy znakowaniu bydła. Dzięki jego decyzji litery AB na stałe wpisały się w historię rodu, stając się jego rozpoznawalnym znakiem. Zarazem jego dzieci i wnuki nie musiały zmieniać oznakowań.

Położenie winnicy Bocelli w miejscowości Lajatico w prowincji Piza w Toskanii jest niezwykle atrakcyjne i sprzyja uprawie wielu klasycznych toskańskich szczepów winogron. Dotychczasowe obsadzenia krzewami sangiovese, canaiolo, colorino, malvasia i trebbiano mają ponad 70 lat. Na początku XXI wieku, dzięki wnikliwej analizie ustalono, że ich terroir (siedlisko) nadaje się również znakomicie do uprawy cabernet sauvignon. Z nowych 10-letnich krzewów otrzymano już wina pełne elegancji, oddające lokalny charakter. Obecnie, wraz z winami z sangiovese i trebbiano, produkowane są na rynek lokalny. W 2011 roku rodzina Bocelli rozpoczęła współpracę z najlepszymi plantatorami z Włoch, którzy nie tylko prowadzą wysokiej klasy uprawy, ale gwarantują też ręczny zbiór winogron. Tak powstają świeże sangiovese i lekkie, przyjemne prosecco.

 

Źródło: 

bocellifamilywines.com
(0)