Barika

Cara Nord

Źródło: caranordceller.com

 

Region i kraj: 

Katalonia, Hiszpania

 

Połączyła ich pasja. W 2012 roku trzej przyjaciele - Tomas Cusine, Xavier Cepero i Eric Salomona - powołali do życia własną winnicę. Będąc pod wrażeniem win pochodzących z pasma górskiego Prades w Hiszpanii, postanowili sami wystąpić z nową propozycją pod nazwą Cara Nord (północny stok). Inspirując się winami z regionów: Priorat, Montsant i Costers del Segre, za cel postawili sobie połączenie wszystkich najlepszych cech win z Prades. Działalność rozpoczęli od winnic położonych przy zabytkowym klasztorze Poblet. Dzisiaj uprawy winorośli znajdują się 5 km od klasztoru, na wysokości 800 m n.p.m. , na skalistej, dziewiczej ziemi, w otoczeniu, nieskażonego cywilizacją, środowiska, gdzie zmagają się z ascetycznym górskim klimatem. Otoczone są przez Park Narodowy Gór Prades i Strefę Chronioną Lasu Poblet. Cały teren zamykają ponad 1000-metrowe szczyty, zapewniające unikalny górski mikroklimat. Ostre zimy i krótkie lata nadają, uprawianym tam winogronom, bogaty, wyrazisty, owocowy smak.

Właściciele winnicy Cara Nord starają się nie ingerować w środowisko naturalne, a wręcz cieszą się, że ich uprawy są częścią niezwykle różnorodnego ekosystemu tego chronionego obszaru. Współistnienie winnic z otaczającym je środowiskiem jest niezbędne dla utrzymania równowagi i tworzenia nowych siedlisk dla owadów i zwierząt. W celu uniknięcia erozji gleby, ograniczono areał poszczególnych parceli.

Winogrona uprawiane na dużych wysokościach mają większą ekspozycję na słońce, a tym samym zawierają większą ilość przeciwutleniaczy, występujących w grubych skórkach winogron. Ponadto działają antywirusowo, neuroprotekcyjnie i przeciwzapalnie oraz antyejdżingowo. Wysokie położenie winnicy wpływa też na zwiększoną zawartość polifenoli w winogronach, a według najnowszych badań polifenole chronią przed chorobami serca i obniżają ryzyko zawału.

Enolodzy z winnicy Cara Nord podołali zadaniu nie tylko utrzymania w winie wszystkich najlepszych cech wysokogórskich winogron, ale też ich wina wyróżniają się świetną mineralnością, dobrą kwasowością i subtelnością. Priorytetem jest tworzenie win jak najdoskonalszych, ujmujących i eleganckich. Dlatego tak ważny jest zbiór winogron w momencie optymalnego dojrzewania, odpowiednia maceracja i ekstrakcja skórek. Dzięki temu wina Cara Nord cechuje doskonałość, solidność i kreatywność.

 

(0)