Barika

Crochet-Rivière (Champagne)

 

Region i kraj: 

Francja

 

Winiarskie tradycje rodzinne Henriego Crocheta sięgają roku 1700, kiedy to jego rodzina od strony matki przybywa z Włoch, aby osiedlić się w Bergères sous Montmirail. Już w owym czasie zajmują się oni uprawą winorośli.

Żona Henriego, Françoise z domu Rivière, urodzona w Cramant, reprezentuje piąte pokolenie winiarzy z Szampanii. Jej rodzice uprawiali winnice położone w miejscowościach: Cramant, Cuis, Chouilly i Oiry. Z czasem powiększyli winnice o parcele położone w okolicach Sézanne: Saudoy i Barbonne - Fayel.

W 1977 roku Henri Crochet i Françoise Rivière biorą ślub i tym samym następuje połączenie rodzinnych winnic. Powstaje Champagne Crochet-Rivière i co zrozumiałe, pojawia się szereg nowych możliwości tworzenia niepowtarzalnych roczników. Dysponując wieloma parcelami obsadzonymi różnymi szczepami winorośli i położonymi na różnorodnym terenie, właściciele winnicy uzyskują wina o zróżnicowanym charakterze i złożoności.

Pojawia się pierwsze cuvée (mieszanka różnych win, ma na celu stworzenie powtarzalnego rok po roku stylu) Blanc de Blancs, stworzone z chardonnay z Côte des Blancs i Sézanne. Następnie, co zasługuje na podkreślenie, powstaje flagowy szampan rodziny - Champagne Crochet-Rivière Brut Tradition Cuvée, który jest kompozycją trzech podstawowych szczepów szampańskich: chardonnay, pinot noir i pinot meunier (z przewagą tego ostatniego), pochodzących ze wszystkich parceli o zróżnicowanej charakterystyce, którymi dysponuje winnica. Wino odnosi sukces na rynkach międzynarodowych, zostaje też docenione przez klientów za rewelacyjny stosunek jakości do ceny.

 

Źródło: 

impresja.home.pl
(0)