Barika

Fatalone

Źródło: fatalone.it

 

Region i kraj: 

Apulia, Włochy

 

Winnica Fatalone znajduje się w Gioia del Colle, miejscowości położonej w sercu Apulii, na wysokości 365 m n.p.m. i w odległości 45 km od Bari i tym samym Morza Adriatyckiego oraz 45 km od Morza Jońskiego. To właśnie tam pod koniec XVIII wieku mnich z pobliskiego opactwa, spośród starych winnic, wybrał krzewy, których owoce dojrzewały najszybciej i nazwał je primativo, od łacińskiego primativus, czyli najwcześniej dojrzewający.

W XIX wieku Nicola Petrera zbudował dom wśród winnic na wzgórzu Spinomarino, niedaleko Gioia del Colle. Od początku podstawową zasadą rodziny było życie w zgodzie z naturą, z poszanowaniem środowiska i ludzi. Pasja do uprawy i produkcji primitivo była i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie wraz z następującymi słowami: “Kto kocha i szanuje naturę, ten kocha Boga i siebie samego”.

Nazwa win “Il Fatalone”, i do dziś ogólnie przyjęta nazwa producenta, wzięła się od przydomka nadanego synowi Nicola Petrery - Filippo i oznacza dosłownie “uwodziciela”, “pogromcę kobiecych serc”. Filippo Petrera dożył 98 lat, codziennie rano wypijając na śniadanie pół litra primitivo i pół litra mleka.

W 1987 roku Fatalone, jako pierwsza winnica, wyprodukowała i zabutelkowała Gioia del Colle D.O.C. Primitivo jako wino jednoszczepowe. Od tego czasu posiadłość rodziny znacznie się powiększyła, a produkowane wina są w pełni organiczne, przy zastosowaniu w stu procentach zrównoważonego cyklu produkcji.

 

Źródło: 

Deliwina
(0)