Barika

Lanson

Źródło: lanson.com

 

Region i kraj: 

Francja

 

Lanson jest jednym z najstarszych Domów Szampana. Został założony w 1760 roku przez François Delamotte'a, który w tym celu częściowo wykupił winnice w Cumières i Ay. W 1798 roku, jego młodszy syn, Nicolas-Louis, rycerz Zakonu Maltańskiego, przejął firmę od ojca, a znak Krzyża Maltańskiego wykorzystał jako godło Domu Szampana Lanson. Godło umieszczane jest do dzisiaj, w nieco zmienionej formie, na każdej butelce. W tym okresie winnicą zarządzał przyjaciel rodziny, Jean-Baptiste Lanson. Z czasem wpływ rodziny Lanson na zarządzanie stał się tak duży, że rodziny postanowiły połączyć swoje interesy. W ten sposób powstała marka Maison J-B Lanson et Compagnie.

W drugiej połowie XIX wieku syn Jean-Baptiste'a, Victor-Marie Lanson, przejął prowadzenie Domu i zmienił nazwę na Lanson Père et Fils. Następnie udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie podpisał lukratywny kontrakt z prestiżową londyńską firmą Percy Fox. Dzięki temu zdobył dominującą pozycję na trudnym rynku angielskim. Dom, reprezentowany przez Henri Marie Lansona, został oficjalnym dostawcą szampana dla brytyjskiej rodziny królewskiej, a królowa Victoria nadała mu tytuł "Purveyor of Champagne to Her Majesty". Nieco później podobną decyzję podjęło Księstwo Monako, któremu obecnie Lanson Père et Fils dostarcza specjalną edycję szampana z motywem szachownicy na etykiecie.

W kolejnych latach wiedza i zarządzanie firmą były przekazywane z ojca na syna. I tak w 1967 roku winnicę przejął syn Victora Etienne Lanson, pomysłodawca i założyciel rodzinnej piwniczki najlepszych roczników.

W 1972 roku do Domu dołączył Jean-Paul Gandon, by w 1986 roku, na 30 lat, przejąć zarządzanie przedsiębiorstwem. Wreszcie w roku 2015 Mistrzem Domu został Herve Dantan, który pełni tę funkcję do dziś.

 

Źródło: 

www.lanson.com
(0)