Barika

San Gregorio (Feudi di)

Źródło: feudi.it

 

Region i kraj: 

Kampania, Włochy

 

Winnica Feudi di San Gregorio powstała w 1986 roku i z założenia była i jest przedsiębiorstwem nastawionym na przywrócenie tradycji produkcji win ze starożytnych szczepów. Nazwa firmy nawiązuje do pontyfikatu papieża Gregorio Magno (590-604), gdy ziemie Sannio oraz Irpinia położone wzdłuż Via Appia (najstarsza droga rzymska, zwana przez Rzymian Regina Viarum, czyli królową dróg) stanowiły Patrimonio San Pietro. Do dzisiaj żywa jest pamięć o niegdysiejszej wielkości tego regionu, otoczonego papieską opieką.

Głównym powodem założenia winnicy na łagodnych wzgórzach Sorbo Serpico było pragnienie odejścia od produkcji win z "międzynarodowych" szczepów na rzecz dawnych odmian winorośli jak m.in.: greco, fiano, falanghina, sirico czy piedirosso. Właściciele winnicy, kładąc tak wielki nacisk na tradycję, zadbali również o ekologię. Wszystkie działania są tak ukierunkowane, by nie naruszyć tutejszego wyjątkowego ekosystemu.

Początkowo winnica obejmowała obszar około 30, ale z czasem rozrosła się do ponad 300 hektarów powierzchni. Krzewy rosną na wysokości od 350 do 750 m n.p.m., klimat jest dość łagodny, umiarkowanie ciepły, średnia temperatura w miesiącach letnich to około 23 stopni Celsjusza. Sierpień jest najcieplejszym miesiącem z temperaturą na poziomie około 28 stopni. Większość opadów występuje zimą.

 

Źródło: 

http://www.feudi.it/
(0)