Barika

BlaufränkischCzerwony, ciepłolubny, późno dojrzewający szczep wina, uprawiany głównie w Europie Środkowej: na Węgrzech i Słowacji, w Austrii i Niemczech. Ze skrzyżowania odmiany z sankt laurent uzyskano odmiany zweigelt i andré Nazwa blaufränkisch jest w użyciu od 1862, kiedy to w Wiedniu odbyła się wystawa odmian winorośli.

Charakterystyka. Blaufränkisch wcześnie wypuszcza pąki, ale dojrzewa późno. Krzewy rosną bujnie. Szczep jest wrażliwy na mączniaka. Powstałe ze szczepu wino ma przeważnie lekki, owocowy, raczej kwasowy charakter z wyczuwalnymi garbnikami i odrobiną pikanterii. Na charakter duży wpływ mają warunki klimatyczne w miejscu uprawy.

Rozpowszechnienie. W Austrii blaufränkisch jest popularny w Burgenlandzie, w okolicach Jeziora Nezyderskiego (Neusiedlersee) i cieszy się dobrą reputacją. Jest po zweigelcie najbardziej rozpowszechnioną czerwoną odmianą winorośli w kraju (w 2009 3225 ha). Wina są pełne i pikantne w smaku, czasami z nutami malin]. Niekiedy dojrzewa w beczkach. Na Węgrzech kékfrankos jest podstawową odmianą w regionie Eger i Soprón i uchodzi za jedną z najlepszych. Używane jest m.in. jako jeden ze składników popularnego węgierskiego wina Egri bikavér. Frankovka modrá jest najważniejszą odmianą o ciemnej skórce na Słowacji. Uprawiana jest także w Czechach. W Niemczech lemberger jest tradycyjnie uprawiany w Wirtembergii (1653 ha w 2012) na proste wina. Winnice obsadzone lembergerem w innych regionach są nieliczne. Pod względem powierzchni upraw odmiana była w 2012 siódmą wśród odmian o ciemnej skórce. Na Bałkanach winnice obsadzone odmianą znajdują się w Bułgarii, Serbii, Rumunii i Chorwacji. Odmiana, znana jako frankova jest jedną z nielicznych czerwonych odmian w głębi Chorwacji. Pod nazwą lemberger odmiana jest uprawiana od lat 40. XX wieku w amerykańskim stanie Waszyngton i kilku innych. Pojedynczy producenci produkują lembergera również w Australii i Japonii.

Synonimy. Węg. kékfrankos, niem. lemberger lub limberger, czeskie frankovka, słow. frankovka modrá.

 

Źródło: 

© http://pl.wikipedia.org/wiki/Blaufränkisch, licencja: CC-BY-SA 3.0
(0)