Barika

Léon MillotKrzyżówka odmiany winorośli właściwej ʻGoldriesling’ z hybrydą gatunków: winorośl piaskowa (Vitis rupestris) x winorośl pachnąca (Vitis riparia). Odmiana została wyhodowana we Francji przez Eugène’a Kuhlmanna (1858-1932), a nazwa upamiętnia prezesa Société Vosgienne de Viticulture (Wogeskiego Stowarzyszenia Winogrodników). Z takiego samego krzyżowania powstały odmiany: ʻMaréchal Foch’ i ʻLucie Kuhlmann’. Odmiany te różnią się jednak między sobą.

Charaterystyka. Wzrost krzewu bardzo silny. Odmiana jest wytrzymała na mróz i mało podatna na choroby. Dobrze plonuje w chłodnym klimacie. Liście średnie lub duże, trójklapowe, z niewyraźnymi bocznymi zatokami, grubo ząbkowane. Grona zwarte, małe, jagody kuliste, małe, granatowoczarne. Sok i miąższ koloru czerwonego, bardziej intensywny przy późnym zbiorze.

Wino. W pełni dojrzałe owoce dają wino charakteryzujące się zrównoważoną zawartością cukrów i kwasów, piękną czerwoną barwą, pełnym owocowym aromatem i średnią zawartością tanin. Dominujący aromat winogron i wina to borówki i czereśnie. W Europie odmiana jest uprawiana m.in. we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i w Polsce, w regionach o krótkim okresie wegetacyjnym. Jako krzyżówka międzygatunkowa winogrona léon millot nie mogą być używane w winach z apelacją AOC i AOP, co utrudnia zbyt. W Alzacji szczep był znany jako »lekarz win« i dodawany do win z pinot noir w celu wzmocnienia intensywności barwy. Uprawy francuskie liczyły w 2008 85 ha. Szwajcarscy producenci (9 ha) oferują wino jednoodmianowe z leon millot. W Polsce stosowane jako mieszanka ze szczepem maréchal foch. W Ameryce Północnej niewielkie uprawy znajdują się w chłodniejszych stanach USA oraz w Kanadzie (np. w Nowej Szkocji i także tam produkowane bywają wina bez domieszek innych szczepów. Wina odmianowe z leon millot zdobywają wysokie nagrody (złote medale) na corocznych międzynarodowych konkursach win PIWI (fungus resistant grape varieties).

Fenologia. Wiosenną wegetację rozpoczyna bardzo wcześnie. Jagody wybarwiają się wcześnie i dojrzewają też kilka dni wcześniej od bliźniaczej odmiany maréchal foch. W polskich warunkach klimatycznych nie wymaga okrywania na zimę. Pąki wytrzymują spadki temperatur do -28°C.

Synonimy. Frühe schwarze, kuhlmann 194-2, millot.

 

Źródło: 

© https://pl.wikipedia.org/wiki/Léon_millot, licencja: CC-BY-SA 3.0
(0)