Barika

Seyval blancMieszaniec międzygatunkowy, wyhodowany w Saint-Vallier ze skrzyżowania w 1919 roku odmian winorośli seibel 5656 i seibel 4986, znaną też jako rayon d’or. Z tych samych odmian uzyskano szczep seyval noir. Niektóre źródła podają, zamiast seibel 5656 odmianę seibel 4995. Nazwa wywodzi się od początkowych liter nazwisk hodowców. Proporcje gatunków w seyval blanc (według pierwszej wersji) kształtują się następująco: 43,8% Vitis vinifera + 28,1% Vitis rupestris + 12,5% Vitis berlandieri + 12,5% Vitis riparia + 3,1% Vitis lincecumii.

Charakterystyka. Wzrost krzewów średnio silny o pokroju uporządkowanym, prostym. Liście trójklapowe, w zarysie okrągłe, błyszczące i wywinięte ku górze. Grona stożkowato-cylindryczne, średniej wielkości lub duże, zależnie od sposobu uprawy, o masie około 170 g. Jagody kuliste, średniej wielkości, o masie około 1,68 g. Skórka zielonożółta, w pełni dojrzałości ze złocistobrunatnym rumieńcem. Miąższ z wyraźnym aromatem ziół i melona w zależności od miejsca i warunków uprawy. Mrozoodporność w granicach -26°C, co w zupełności wystarcza, aby uprawiać seyval blanc bez okrywania zimowego w polskich warunkach klimatycznych.

Fenologia. Start wiosenny i kwitnienie średnio wczesne. Dojrzewanie owoców późne. W polskich warunkach w pierwszej połowie października.

Wino. Wino o harmonijnym smaku i aromacie, należy tradycyjnie do najlepszych, jakie można uzyskać w polskich warunkach. W innych krajach popularność zyskały m.in. wina musujące produkowane z odmiany oraz niemusujące wina dojrzewające na osadzie drożdżowym (sur lie).

Rozpowszechnienie. Największe areały upraw znajdują się w: USA (stan Nowy Jork z 151 ha w 2006 i mniejsze winnice w innych stanach) i Anglii (90 ha w 2009), gdzie seyval blanc był niegdyś najpopularniejszą odmianą winorośli. Uprawiana jest także w Kanadzie, Holandii, Szwajcarii, Danii, Francji (w 2011 około 100 ha). We Francji obszar winnic spadł ponaddziesięciokrotnie w ciągu 50 lat, gdyż odmiana nie jest ze względu na swoje pochodzenie prawnie dopuszczona do produkcji wina jakościowego. W Polsce (lipiec 2013) winnice obsadzone seyval blanc liczą około 50 ha i jest to jeden z większych areałów upraw tej odmiany. Ogółem uprawy we wszystkich krajach szacowano w 2010 roku na 464 ha.

 

Źródło: 

© https://pl.wikipedia.org/wiki/Seyval_blanc, licencja: CC-BY-SA 3.0
(0)