Barika

Chablis 1er Cru Côte de Léchet

 

Linia: Cote de Lechet
Producent: La Chablisienne
Kraj: Francja
Region: Burgundia
Kolor/styl: Białe, rześkie
Rodzaj: Wytrawne
Szczep: Chardonnay
Opis (BARIKA): Parcela Cote de Lechet została opisana już w 1610 roku i jest jednym z 17 głównych siedlisk tzw. Climat występujących w apelacji Chablis Premier Cru. Każde z tych siedlisk cechuje się własnym, unikalnym mikroklimatem. Wina Chablis 1er Cru muszą spełniać wygórowne wymagania co do uprawy winorośli i produkcji wina. Szczegółowe przepisy określa apelacja Chablis Premier Cru (Appellationchablis 1er Cru Controlee).
Opis (producent): To wyjątkowe i rzadkie wino powstaje z winogron szczepu chardonnay, które rosną na glebie gliniastej i wapiennej pochodzącej z drugiego wieku Górnej Jury zwanego Kimeryd. Winnice znajdują się na lewym brzegu rzeki Serein, w pobliżu miejscowości Milly. Ekspozycja winorośli - południowo zachodnia.
Uwagi: Wino zrobione z owoców z 25 letnich krzaków.
Oko: Przezroczysty blado złoty kolor ze srebrzystymi refleksami.
Nos: Delikatne aromaty kwiatowe przyprawione nutami białych owoców. Aromat rozkwita po napowietrzeniu mineralną, elegancką nutą.
Usta: W ustach soczyste i hojne wino z charakterystycznym dla chablis mineralno kredowym posmakiem z odrobiną miodu w końcówce.
Maceracja: Początkowo na zimo, na osadzie, przed fermentacją. Fermentacja w stalowych zbiornikach i beczkach.
Starzenie: Dojrzewanie 12 miesięcy na drobnym osadzie w stalowych zbiornikach i małych baryłkach.
Potrawy: Risotto i makarony, zapiekane warzywa z serami, sałatki warzywne z dressingami,owoce morza i skorupiaki – zapiekany lobster ze szpinakiem, zapiekane małże św. Jakuba, sałatka z krabów i kawioru,marynowany wędzony łosoś, tłuste ryby z grilla, foie gras ter
Nagrody: DWWA Platyna, IWC Złoto, Wine Enthusiast 92 pkt, Wine Spectator 90 pkt.
Rocznik: 2017
Alkohol: 13
EAN: 3332418000912

Cena:

129,00
(0)