Barika

Chablis 1er Cru Vaulorent

 

Linia: Vaulorent
Producent: La Chablisienne
Kraj: Francja
Region: Burgundia
Kolor/styl: Białe, rześkie
Rodzaj: Wytrawne
Szczep: Chardonnay
Opis (BARIKA): Parcela Vaulorent położona jest na prawym brzegu Serein w gminie Chablis, w sąsiedztwie Chablis Grand Cru Les Preuses z ekspozycją południowo-zachodnią. Niegdyś wystepowała pod nazwą Vauz Loranz (zapiski pochodzą z 1267 roku). Natomiast w roku 1537 nosiła już nazwę Vallée de Vaulorens - Dolina Laurenta - od nazwiska posiadacza ziemskiego. Jest mikrosiedliskiem należącym do Fourchaume jednego z 17 głównych siedlisk tzw. Climat występujących w apelacji Chablis Premier Cru. Każde z tych siedlisk cechuje się własnym, unikalnym mikroklimatem. Wina Chablis 1er Cru muszą spełniać wygórowne wymagania co do uprawy winorośli i produkcji wina. Szczegółowe przepisy określa apelacja Chablis Premier Cru (Appellationchablis 1er Cru Controlee).
Uwagi: Wino zrobione z winogron z 30 letnich krzewów. Zbiór ręczny do małych skrzynek. Gleby gliniaste i wapienne pochodzące z drugiego wieku Górnej Jury zwanego Kimeryd.
Oko: Kolor jasnozłty, klarowny.
Nos: Aromaty białych kwiatów i cytrusów oraz brzoskwini i szlachetnymi akcentami roślinnymi. W tle niuansy dębu. Po napowietrzaniu wino staje się bardziej złożone z mineralnym akcentem, który dopełnia całość.
Usta: W ustach hojne i wyrafinowane, z osobowością. Dobrze zrównoważone – doskonała dawka kwasowości, znakomity trwały, świeży finisz. Lekko mineralne. Posmak gruszki, miodu i przypraw.
Maceracja: Zimna statyczna sedymentacja poprzedza rozpoczęcie fermentacji. Fermentacja alkoholowa i malolaktyczna odbywa się zarówno w beczkach, jak i kadziach.
Starzenie: Dojrzewanie: 50% przez 10-13 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu a pozostałe 50% w małych stalowych kadziach.
Potrawy: Owoce morza i skorupiaki – zapiekany lobster ze szpinakiem, zapiekane małże św. Jakuba, sałatka z krabów i kawioru,marynowany wędzony łosoś, tłuste ryby z grilla, foie gras terrine, drób, białe mięso z jasnymi sosami, risotto, makarony, zapiekane warzywa.
Nagrody: DECANTER World Wine Awards 2016 Best Chablis over £ 15; Concours Général Agricole Paris 2013 Medaille d'Argent; Wine Enthusiast 92 pkt.
Rocznik: 2017
Alkohol: 13
EAN: 33324118001063

Cena:

151,00
(0)