Barika

Primitivo Sessantanni

 

Linia: Sessantanni Old Vines
Kraj: Włochy
Region: Apulia
Apelacja: Manduria DOP
Kolor/styl: Czerwone, potężne
Rodzaj: Wytrawne
Szczep: Primitivo
Opis (producent): Pełne, o złożonym aromacie wino. Bogate w smaki śliwek, wiśni i owoców leśnych. W końcówce delikatne taniny z nutami kawy, wanilii, nieco pieprzne.
Uwagi: Wyprodukowane z winogron z 60-letnich krzewów w bardzo starych winnicach San Marzano i Sava. Owoce zbierane są ręcznie. Występuje tam tzw. »czerwona gleba« o delikatnej wapiennej strukturze. Zawartość tlenków żelaza nadaje jej charakterystyczny czerwony kolor. Wysokie temperatury z dużymi różnicami pomiędzy dniem i nocą, z małą ilością opadów, mają ogromny wpływ na wysoką jakość winogron. Jest to centralny i bardzo ceniony obszar D.O.P. Primitivo di Manduria.
Oko: Głęboki rubinowo-granatowy kolor.
Nos: Aromat soczystych jagód i jeżyn z delikatną wanilią, wiśni, śliwek, lekko pikantny z nutami drewna i tytoniu.
Usta: W ustach – owocowe, pełne i okrągłe. Intensywne, dobrze zbudowane z miękkimi, przyjemnymi na podniebieniu taninami. Smak suszonych śliwek, dżemu z czereśni, z posmakiem kakao i czekolady, odrobiną kawy. Lekko pikantny posmak z nutą wanilii i tytoniu w końcówce.
Maceracja: Macerowane 18 dni na 80% masy i 25 dni na pozostałe 20%. Fermentacja w kontrolowanej temp. 24-26°C.
Starzenie: 12 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego. Wino posiada potencjał starzenia do 7 lat w piwnicy.
Potrawy: Grillowane lub pieczone czerwone mięso, dziczyzna, jagnięcina; pizza, makarony z bogatymi sosami, risotto z borowikami, deska wędlin, pikantne potrawy jednogarnkowe, dojrzałe sery, ciemna czekolada.
Nagrody: Concours Mondial De Bruxelles 2013: srebrny medal, Annuario Dei Migliori Vini Italiani 2013: Najlepsze Czerwone Wino, Sydney International Wine Competition 2013: Highly Commanded, International Wine & Spirits Competition 2012: srebrny medal.
Rocznik: Vintage 2016
Temperatura: 14 - 16
Alkohol: 14,5
EAN: 8032706967013

Cena:

139,00
(0)