Barika

Vieux Télégraphe

 

Cytat: Znowu się chciało wszystkiego i znowu nic nie było straszne.
Marek Bieńczyk
Linia: La Crau
Kraj: Francja
Region: Dolina Rodanu
Kolor/styl: Czerwone, potężne
Rodzaj: Wytrawne
Opis (producent): Winogrona są zbierane ręcznie, z wielką starannością i dwukrotnie selekcjonowane. Wskazana dekantacja. Wino może leżakować 20 - 25 lat.
Uwagi: Wino pochodzi z najsłynniejszego i najwyżej cenionesektora Crau apelacji Châteauneuf-du-Pape w Dolinie Rodanu, w okolicy Awinionu. Nazwa apelacji (w tłumaczeniu »Nowy Zamek Papieża«) wywodzi się z czasów, gdy siedzibą papieży, od 1309 roku, był Awinion. Jan XXII tak polubił tamtejsze lokalne wina, że regularnie zamawiał je na swój dwór. Nadał im nawet nazwę »vins du Pape«. Z czasem zmieniono nazwę na »Chateauneuf du Pape«. Na butelce umieszczony jest charakterystyczny papieski emblemat z tiarą i kluczami św. Piotra.
Noty degustacyjne:
Żubr już dawno z niego uciekł na białoruską stronę, spod jego cielska wynurzyły się szlachetne aromaty owoców i konfitur, alkohol nieodczuwalny, złożoność wysoka, słowem piękna postać nobliwego pana lub pani w sile wieku. [1998] [Marek Bieńczyk]
Oko: Piękny ciemny rubinowy kolor.
Nos: Aromaty wiśni, malin, przypraw, lukrecji i lawendy.
Usta: Smak bardzo wyrazisty, konkretny, o kremowej konsystencji. Wyraźne miękkie owoce – maliny i jeżyny. Dobrze zrównoważone.
Starzenie: Dojrzewanie odbywa się w stalowych kadziach przez 10 miesięcy, a potem w dużych beczkach z francuskiego dębu zwanych foudres przez 12 miesięcy. Bez filtracji butelkowane na 22 miesiące.
Potrawy: Wędliny, pasztety, sery z niebieską pleśnią i camemberty, kaczka, dzikie ptactwo, dziczyzna – jeleń duszony w czerwonym winie,, jagnięcina – lamb chops, czerwone mięso z grilla, risotto – np. z chorizo, Jamblaya, kuchnia azjatycka.
Nagrody: Magazyn Wino: [2014 Znakomite Najlepsze Wino Panelu Czerwony Rodan, Robert Parker 92 pkt, Wine Spectator 91 pkt.,
Rocznik: 2014
Temperatura: 14-16
Alkohol: 14,5
EAN: 3374830011053

Cena:

299,00
(0)